Az Ájurvédát minden ismert gyógyító rendszertől a három minőségi elv, a vata-pitta-kapha fogalma különbözteti meg leginkább. Tanítása szerint mindenkiben mindegyik minőség jelen van, egyedivé az elemek eltérő megoszlásától válunk.
Habár sok mindenben magunkra ismerhetünk, inkább egyfajta tájékozódásként tekintsünk rá, hiszen ritka a kizárólag egydósás típus.
Több alaptípus és ezek megannyi változata ismert, mindegyik más-más arányban tartalmazza az öt őselemet, az étert, a levegőt, a tüzet, vizet és a földet. Kétségtelenül a domináns dósánk határozza meg főbb jellemvonásainkat, fizikai felépítésünket, a többi dósa minden esetben indirekt módon fejti ki hatását.
Kevert ájurvédikus testtípusok
Vata-Pitta
A levegő-tűz alkat általában bizonytalan, labilis személyiség, hajlamos a túlzott félelemre, stresszre. Vékony alkatú, gyors mozgású, fontos lenne neki a nyugalom és a meditáció mindennapos gyakorlása.
Pitta-Vata
A vata-pittánál jobb emésztéssel rendelkező, jó állóképességű típus. A pitta stabilizálja a vata nyughatatlanságát, kibillent állapotában azonban könnyen agresszívvé, makaccsá válhat.
Pitta-Kapha
Kedvező típus az élsportolásra, ugyanis a pitta energikussága a kapha kitartásával és jó egészségével párosul. Kritikus, agresszív hajlama miatt könnyen kibillenhet, az intenzív, izzasztó mozgás kifejezetten jót tesz neki.
Kapha-Pitta
Jórészt elégedett emberek, a tűznek köszönhetően tettre készek, ám az előző típusnál hízékonyabbak. Szeretik a kihívásokat, ugyanakkor nehezen alkalmazkodnak.
Vata-Kapha
Igazi kaméleonok, állandóan a környezetükhöz alkalmazkodnak. A tűz hiánya miatt rendkívül nehezen viselik a hideget, a szenvedély szinte teljesen hiányzik belőlük, emésztésük is rendkívül lassú.
Kapha-Vata
Az előző típushoz képest erősebb testalkatúak, jobb állóképességűek. A hideget ők is nehezen viselik, emésztésük gyenge. Kedvelik az erőnléti sportokat.
Namaste
Horváth Tünde