Az élet négy megnyilvánulási formája


Az ájurvéda nem egyszerűen csak az egészség orvosi megközelítése, ehelyett teljes életfilozófia. Valójában olyan életszemlélet, amely megérti, hogy az életünk nem anyagi jellegű összetevői – a tudatunk, a szellemünk, a gondolataink és az érzelmeink – életet lehelnek az inkább fizikai jellegű részeinkbe, és irányítják azokat.
Erre a megvilágításra építve az ájurvéda úgy határozza meg az ayut, vagyis az életet, mint az élet négy összetevőjének az élet teljességével történő értelmes összerendezettségét. Az élet négy része pedig: atma (lélek), manas (tudat), indriyas (érzékszervek) és sharira (test). E négy területnek mindegyike sajátos működéssel bír, amelyek hozzájárulnak az életként tapasztalt teljességhez, az ájurvéda pedig a közöttük meglévő kiegyensúlyozott, összehangolt kapcsolat fenntartására összpontosít.
Ugyanakkor kihangsúlyozza, hogy az egészség, vagy a betegség, a boldogság, vagy a boldogtalanság, az alkotó képességek használata vagy mellőzése mind a tudatban keletkezik először. Bár az élet irányítója a lélek, amely biztosan vezet sorsunk beteljesítése felé, az érzékszerveket és a testet mégis a tudat kormányozza. Emiatt tulajdonít az ájurvéda a manasnak, avagy a tudatnak oly központi jelentőséget.

(Forrás: Sunil V. Joshi – Ajurvéda és panchakarma)